Yem Çeşitleri

   Canlı Yemler

·           Artemia Salina

·           Balık Etleri

·           Beyaz Kurt

·           Grindal Kurt

·           Kurutulmuş Tubifex

·           Mikro Kurtlar

·           Su Piresi

·           Tubifex

Artemia Salina

    Yavru balık üretiminde ve değerli akvaryum balıklarının beslenmesinde çok yararlanılan bir canlıdır. En önemli özelliği çok tuzlu sulardan (özellikle ülkemizde tuzlalardan) toplanan yumurtaları uzun süre saklanabilir. ve istenildiğinde bu yumurtalardan larva çıkarılarak yavru veya balık beslenmesinde kullanılabilir. Ülkemiz akvaryumcularından da temin imkanı var olup,paketler halinde yumurtaları sağlanmaktadır.

   Yumurtalardan en yüksek çıkış gücünü ve normal sürede yavru çıkışını sağlamak için şu yol izlenir. Yumurtalardan larva çıkışında mutlak tuzlu su kullanılır. Eğer deniz olan bir yerde iseniz temiz deniz suyu kullanılabilir. Denizden uzak bir bölgede iseniz tuzlu su hazırlanır. Bu suyun en az %20 (binde yirmi) tuzlu olması lazımdır. Bunun için örneğin 1 litre su için 20 gram tuz karıştırarak istenilen su elde edile bilinir. Hazırlanan su bir cam akvaryuma alınır. Isıtıcı termostatla birlikte monte edilir. Isıtıcı 27 dereceye ayarlanır. Kuvvetli bir havalandırma uygulanır. Yumurtalar kuvvetle havalandırılan ve sıcaklığı en az 26 en ideali 27 olan suya konulunca normal olarak 30-48 saat (artemia cinsleri içinde daha hızlı çıkan çeşitleri de bulunmaktadır. Ayrıca çıkış yüzde oranları da aldığınız artemia'nın türüne göre değişebilir.) sonra yumurtalardan larvaların çıkmış olduğunu izlenecektir.Bu larvaların en geç 12-18 saat içerisinde yedirilmesi en uygunudur.Çünkü yedirme süresi uzatılır ise larvalar vücudunda hayatının ilk 2 gününde kullanılması için hazır olan yumurta sarısını tüketir ve bu larvanın yem değeri azalmış olur.

    Akvaryumda, çıkmış olan larvanın toplanmasında şu yol izlene bilinir. Larvalar ışığa doğru hareket eğilimindedirler. Bu nedenle akvaryumun üzeri koyu renk veya siyah ışık geçirmez bir örtü veya benzeri bir şeyle kapatılır ve sadece bir noktadan ışık girecek şekilde açık bırakılır. Havalandırma bu sırada durdurulmalıdır. Larvalar kısa bir sürede (30-90 saniye) bu ışıklı kısımda toplanırlar. Bu kısımdaki suyun sifon ile bir ince kepçenin içine süzdürülmesi sonucu toplana bilinir. Toplanan larvaların tuzlu su ile diğer akvaryumdaki balıklara yem olarak verilmesi doğru olmaz. Kepçe bir su kabında hafifçe suyla çalkalandıktan sonra yem olarak kullanılır.

    Hava durulunca ölü yumurtalar hemen üste çıkar. Larvalar ise dip kısma doğru hareket eder. Larvaların hepsi toplandıktan sonra bu su 3-4 kez larva çıkartma amacı ile tekrar kullanıla bilinir. Suda kokuşma veya bulanma başlar ise yeniden su hazırlayarak yeni suyu kullanmak gerekir.

    Artemia salinanın 1-2 cm dolayındaki erginleri tuzlalardan toplanarak iri balıklara yem olarak verilebilir ve değerli bir yemdir.    

Balık Etleri

         Balıkçılıkta bilindiği gibi bir balık için en iyi yem diğer bir balıktır. Fakat devamlı aynı tür balık eti ile bir balığı beslemek bazı problemler yaratabilir. Örneğin sazan balığının çiğ eti balıklar için tehlikeli olabilir. Çünkü çiğ sazan balığı eti bin enzim olan Thiaminoze içerir. Bu enzim önemli bir vitamin olan Thiamine'i etkisiz hale getirir. Böyle bir gıda ise balıkta vitamin noksanlığına neden olabilir.

         Fakat akvaryum balıkçılığında eve balık alındığında özellikle beyaz renkli balık etlerinden bir parça iyice ezilerek (bezden veya tel elekten geçirilerek ) balığın büyüklüğüne göre verilebilir.Doğal olarak verilecek miktarın fazla olmaması gerekir. Özellikle kuru yem yanında bazı balıklar için balık etini yem olarak kullanmak çok olumlu sonuçlar verebilir. Bazı balık etleri de haşlandıktan sonra yem olarak kullanılabilir. Fakat küçük boylu akvaryum balıklarına ancak çok güç durumda kalındığında taze balık eti verilebilir. Fakat çiğ verilen et eğer hemen yenilmez ise kısa sürede bozulur ve kokuşmalara neden olur. Bazı balık etleri de yağlıdır ve suya atılınca su üzerinde yüzen yağ lekeleri meydana getirdiğini görebilirsiniz.

Beyaz Kurt

          1 mm. uzunluğa kadar büyüyebilen bir kurttur.(Enchxraeus Sp.) Küçük kutular tenekeler ve saksılar içinde yetiştirilir. Üretim için bir kap içerisinde çakılsız gevşek nemli toprağı konulur. 2 kısım toprağa karşı 1 kısım elekten geçirilmiş turba toprağı ilave edilir. Turba bilindiği gibi çürümüş ağaç veya bitkilerden oluşan kömür olma safhasında olan bir çeşit topraktır. Bu yok ise organik maddelerce zengin çürümüş yapraklar.ihtiva eden toprak kullanılabilir. Başlangıçta her üretme kutusuna 1 kaşık dolusu yumuşak yem konulabilir. Bu üretim yerine bir miktar kurt aşılanır ve üst kısmı ince bir tabaka toprak ile örtülür. Toprağın üst kısmına da bir cam veya tahta örtü olarak konulur. Bu örtü toprak ile temas etmelidir.

          Üretim yapılan yerin sıcak olmaması lazımdır. En uygun sıcaklık 12 derece dolaylarıdır. Beyaz kurt üretimi için çeşitli yemler önerilmiştir. Yemlemede sulu süt ile pişirilmiş çavdar unu fazla haşlanmış süt içinde yumuşatılmış ekmek veya geniş üretimlerde sebze artıkları kullanıla bilinir. Verilen yem eğer 3 gün içerisinde tüketilmez ise alınır ve yerine tazesi verilmelidir.Profesyonel yetiştiricilikle üretim kabında eski yem kalmamasına büyük özen gösterilir. Çünkü çürümeye ve kokuşmaya başlayan yem kurtların gelişmesini engeller ve neticede tüm kurtçukların ölmesine neden olabilir.

          Beyaz kurt üretiminin ele alındığı yerlerde 2-3 kutu ile çalışmaya başlamak lazımdır. Böylece 1 kutuda kurtlar gelişir iken diğerleri yem olarak kullanılır. Beyaz kurt üretimi dışarıda bahçede de yapılabilir. Bunun için bahçenin bir yerinde tahta ile 50*50 cm ebatlı bir yer ayrılır. Bu kısma çok miktarda çürümüş yaprak ihtiva eden kaba toprak yerleştirilir. Bir miktar yerden yüksek yapılabilir. Üst kısmı düzeltilen toprağa bir avuç kadar süt ile ıslatılmış ekmek konulur. Beyaz kurt ile aşılama yapılır ve bı kısım düz bir taş ile kapatılır.Üzerine çuval veya keçe örtülür toprağın devamlı rutubetli kalmasına dikkat edilir. Bir süre sonra pek çok beyaz kurt ürediği görülecektir. Fakat dışarıda yapılan üretimde bazı problemler doğabilir.Özellikle toprak solucanları da burada süratle çoğalır ve beyaz kurtların yiyeceği yemi tüketebilirler.

          Balıkları sadece beyaz kurt ile beslemek çok yanlıştır. Çünkü beyaz kurt ile tek yönlü yemleme şişmanlığa neden olur.Özellikle yavru üretiminde kullanılan damızlıklarda şişmanlık yumurta ve yavru verimini önemli derecede ters etkide bulunur. Genelde beyaz kurt yemle birlikte kullanılır ise iyi sonuç verir. Büyük balıklar beyaz kurdu iştahla yerler. Küçük balıklara ise jiletle doğranarak verilebilir ve çok yararlı olur.

Grindal Kurt

       Yumurta ile üretilen ve canlı emler ile beslenmeleri gerekli olan bazı balık yavrularının yetiştiriciliğinde özel konular için önem kazanmış olan bir kurt türüdür. Yavru balıklar 15 günlük olduktan sonra bu yavrulara artemia salina larvası verilmesi külfetli olabilir.Aynı zamanda bu yaşa ulaşan yavrular için artemia salina larvası yeterli bir yem olmayacaktır. Tubifex ve beyaz kurtlar ise bu yaştaki yavrular için oldukça büyük gelecektir. İşte artemia salina larvası verilmesinin sona erdiği ve yavruların tubifex veya beyaz kurt yiyebilecekleri döneme kadar bu kurtçuk ile besleme yapılması çok yararlı sonuçlar verecektir.

          Bu kurtlar sadece 0.5 ile 1 cm. arasında bir boy uzunluğuna sahiptirler. Balıklar bu yem ile 15 günlükten 2 cm. oluncaya kadar rahatça yemlenebilirler. Özellikle yavru yetiştirmek isteyen ve tabiattan küçük planktonları sulardan toplama zamanı olmayan yetiştiricilerin bu kurt üzerinde durmalarında yarar vardır. Genellikle profesyonel üreticiler tarafından yetiştirilmesinde yarar vardır. Özellikle yavru üretenlerin infüsaria, artemia salina ve grindal kurtları yıl boyu yetiştirebilme olanaklarına sahip olmaları lazımdır.

          Grindal kurtların üretimi için küçük plastik çiçek saksıları kullanıla bilinir. Saksının dip kısmına turba yaprağı yerleştirilir. Turba toprağı bulunamaz ise normal toprak kullanıla bilinir. Bunun üzerine kuru yulaf unu serpilir.Kurt aşılanır ve üzeri bir cam ile bastırılır. Bir süre sonra kurtların fazla miktarda ürediği görülecektir. Camın kaldırılması ve üzerine toplanan kurtların bir jiletle kazınması yolu ile yem olarak kurtlar elde edilmiş olunur. Bazı kişiler bu kurdun yetiştirilmesinde yem olarak yulaf ununun çorba gibi pişirilerek verilebileceğini belirtmektedirler. 19-24 derece üretim için en uygun sıcaklıktır.

 

Kurutulmuş Tubifex

          Tubifexlerden yapılabilecek ve yavru balıklar için ideal olduğunu önerdiği bir yem yapma yolu göstermektedir. Bir sanayi kolu olarak yapılan bu yemin hazırlanması şu şekilde olmaktadır. Genellikle tubifex bilindiği gibi organik atıkların hatta şehir lağımlarının aktığı kanal kıyılarında bulunan çamurumsu artıklar içerisinde bol olarak bulunur. Bu gibi yerlerden tercihen suyu nispeten temiz olan yerlerden elde edilen tubifexler akar su içerisinde 2-3 gün süre ile tutulurlar. Bu zaman içerisinde tubifexlerin iç organları boşalacak ve balıklar için zararlı olabilecek bir çok bakteri temizlenmiş ve ortadan kalkmış olacaktır. Sonra kurtlar bol su ile yıkanır ve dönerli bir kurutma (satrifüjlü,Tıpkı otomatik çamaşır makinesinde olduğu gibi dönerek suyunu alan bir alet) kabında suyu alınır ve nispeten yüzeysel suyunu kaybetmiş olur. Bu kurutma sadece 1-2 dakika sürmelidir. Bundan sonra kurtlar 1-2 cm. kalınlıkla yayılır. Küçük kareler halinde kesilir. (tercihen 5x5) ve buzlukta bu kalıplar halinde dondurulur. Bu kaplar bir kurutma dolabında özel bir yöntemle çok düşük sıcaklıkta kurutulur. Böylece tubifexlerde suyun %96'sı buharlaşmış olur. Bu şekilde elde edilen tubifex fazlası uzun süre saklanabilir ve her türlü balık ve balık yavrusu için ideal bir yem olarak kullanıla bilinir.

 Mikro Kurtlar

    Sirke kurtları gibi sadece bir kaç milimetre boyunda olan ve akvaryum balıkları için çok değerli olan canlı yemlerden bir tanesidir. Özellikle yavru balıklar için çok yararlıdır. Evlerde de kolayca fazla miktarda üretilebilir. Yalnız yetiştirebilmek için başlangıçta aşılamada kullanılacak bir miktar kurda ihtiyaç vardır. Dış ülkelerde bunu akvaryumculardan kolayca temin etmek mümkündür. Ülkemizde ise pek pazarlandığı (hiç) söylenemez.

      Üretim için 25*25*10 boyutlarında olan plastik kaplar kullanıla bilinir. Doğal olarak sahip olunan herhangi boydaki bir kutu da yetiştirme kabı olarak yararlanıla bilinir. Sadece üretim kabının uygun bir kapağı olması yararlı olur. Yem olarak süt içinde bekletilmiş daha sonra pişirilmiş yulaf unu bulamacı kullanılır. Bu bulamaç kabın dip kısmına 2 cm. kalınlığında yayılır ve bunun üzerine kurt ile aşılama yapılır. Sıcaklığın 20-25 derece olduğu ortamda kurtlar süratle üreyeceklerdir. Üreyen kurtlar kabın yan kenarlarına doğru gelir ve tırmanmaya çalışırlar. Buralarda biriken kurtların bir sulu boya fırçası veya jiletle toplanması ile yem için kullanılacak kurtlar elde edilmiş olur. Akvaryuma atılan kurtlar uzun süre canlı kalabilirler. Bu nedenle fazla da atılsa balıklar bulunduklarında yiyebilirler. Yem olarak kullanılan hamur ekşimeye başlar ise üretimi yenilemek gerekir. Yeni üretim aşılama yolu ile kolayca yapıla bilinecektir.  

Su Piresi

         Akvaryum yetiştiriciliğinde en çok kullanılan canlı yemlerden bir tanesidir. Pek çok türleri bulunmaktadır. Halk dilinde ise ince ve iri olanları olmak üzere iki tipi tanınır. İnce olan su pireleri akvaryumcular için daha geçerlidir. Çünkü bu boy su pirelerinin pek çok akvaryum balığına verilmeleri küçük cüsseleri nedeni ile kolay olmaktadır. Su pireleri genel olarak su birikintilerinde su sıcaklığının 15 derece 22 derece arasında olduğu ortamlarda bol olarak ürerler. Ülkemizde bu gibi yerden toplanan su pirelerini mevsiminde akvaryumculardan satın almak mümkündür. Amatör ve doğada gezmeye meraklı olan kişiler su birikintilerinden tül kepçeler ile kolayca toplayabilirler. Hatta, evde hanım çorabı ve telden yararlanarak 20*25 boyutlu bir kepçe ile bu işi rahatça başarabilirler.

         Su pirelerinin balıklara yedirilmesinde özen gösterilecek bir konu, ölmüş ve kokmuş olanlarının balıklara verilmemesidir. Eğer elinizde ölü su piresi var ise bunları bir kalorifer peteğnde, gazete kağıdı üzerinde kurutursanız ileride kuru yem olarakta kullanabilirsiniz.

          Günümüzde her ne kadar su piresinin doğadan sağlanması mümkün olmakta ise de, zaman zaman mevsim dışı su piresi üretme amacına yönelecek amatör ve profesyonel akvaryumcular için bazı pratik su piresi üretme yolları hakkında bilgi vermeyi uygun görüyorum.

SU PİRESİNİN ÜRETİLMESİ:

Çok sayıda su piresinde gereksinim duyulduğunda yapılabilecek en iyi iş rotasyon halinde bu hayvancılığın üretilmesidir. Bu iş yılın herhangi bir mevsiminde ve herhangi bir yerde yapılır. Yeter ki, su sıcaklığını 15 derecenin üzerinde tutmak mümkün olsun. Su piresinin üretilmesi için çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Bunlardan herhangi birini yetiştiricilerin seçmesi amacı ile özetleyerek bir kısmına burada değinmeye çalışacağız.

A-)

·           1 Kg. iyi taşsız bahçe toprağı

·           200 gr. iyice ezilmiş ve parçalanmış (8-12 günlük) at gübresi

·           10 litre havuz suyu

Bunları bir kap içerisine (tercihen cam) koyunuz. Kullanılan su, içerisinde klor bulunmayan normal havuz suyu olmalıdır. Çeşme suyu kullanılması önerilemez. Bu karışım cam kap içerisinde hiç karıştırılmadan 3 gün bekletilir. Bundan sonra ipek bir bez ile suyu süzülür. Elde edilen karışım 1/2 veya 1/4 oranında süzülmüş havuz suyu ile karıştırılır. Bir saat kadar bekletilir. Karışıma biraz su piresi ilave edilir. 3 hafta içerisinde bol olarak su piresi toplanır.

B-)  Üç kısım koyun gübresi bir kısım asit fosfat (Asit Phosphate)

Bu karışımdan 3 çay kaşığı 5 litre su hesabı ile akvaryum içindeki havuz suyuna koyulur.Örneğin akvaryum içinde 80 litre su var ise bu karışımdan 48 çay kaşığı konulur.Akvaryuma bir miktar su piresi ilave edilir.3 Hafta sonra verim maksimuma ulaştırılır.

C-)  Bir akvaryuma çeşme suyu doldurulur.24 saat beklenir.Aşağıda vereceğimiz formül ile üretilecek yeşil su 1/4 oranında ilave edilir.Akvaryuma su piresi konulur.

Yeşil su üretimi :K2H2PO4    2.7gr.

                         MgSO4         4.9gr.

                         Ca(NO3)2     4.7gr.      karıştırılır.

5-10lt.havuz suyu ile karıştırılır.Bir kavanoza konulur ise 3 gün sonra suyun yeşil renk bir renk aldığı görülecektir.

D-)Bildiğimiz ekmek mayası (Fırınlarda kullanılan)  su ile karıştırılarak şurup haline getirilir.Bir akvaryum içerisine (70-80 Litrelik) 50-60 gr. maya konulacak kadar bu şuruptan ilave edilir. Su süt görünüşü alacaktır.

İçerisine bir miktar su piresi atılır. Havalandırma verimi artırır. Fakat günde bir kez akvaryum karıştırılırsa da yeterli olacaktır. Her gün mayanın tüketildiği suyun berraklaşmasından anlaşılır ise azar azar ilave edilebilir. Her iki haftada bir 20 litre su için bir çay kaşığı kuru koyun gübresi ilave edilir ise verim ve elde edilen su pirelerinin besin değeri daha iyi olur.

Tubifex

          Akvaryumlarda kullanılan canlı yemler arasında en değerli olanlarından bir tanesidir. Bunun ana nedeni teminin kolaylığı yanında. ine yapılı olması pek çok balık tarafından sevilerek tüketilmesi ve gıda değerinin yüksekliğidir. Bu kurtlar 0.5-1 mm. kalınlık 1.5-4 cm. uzunlukta açık kırmızısı renklidirler. Ilık lağım sularının aktığı yerlerde, ortam koşulları uygun olur ise milyonlarca ürerler. Bir tarafı çamura bağlı olarak bir kırmızı kadife gibi çamur yüzeyini kaplarlar. Vücutları su içinde devamlı yılanvari hareket eder.

          Balıkların çoğunluğu bu kurdu severek tüketirler. İri balıklara bütün olarak parçalanmadan verilir. Yavru balıklara ise kıyılarak verilir ise gelişme de çok yararlı olur. Kendilerinden yavru alınacak damızlık balıklara kondisyon kazandırmada vazgeçilemeyecek bir gıdadır. Akvaryumculardan temini mümkündür.

       Tubifex organik maddelerin bol olduğu lağım sularının aktığı çamurlu ortamda bol miktarda oluşur. Toplanmaları oldukça kolaydır. Bol olarak bulundukları yerlerden çamur ile birlikte alınırlar. Çamur içerisindeki kurtların toplanmasında çeşitli yollar önerile bilinir.

A-)  İçi kurt dolu çamur sudan çıkarıldıktan sonra kurumaya terk edilir. Çamur dıştan kurudukça (genellikle 24 saat sonra) kurtlar çamur kitlesinin ortasında bir topak halinde toplanmaya başlarlar.Bir gün sonra dıştaki az kurumuş çamur atılır ise diğer gün orta kısımdaki kurtlar temiz bir topak halinde elde edilebilirler.

B-)   Kurt iletoplanan çamur su altında çok ince gözlü bir elekte yıkanır. Fakat bu işlemin çok çabuk yapılması lazımdır. Aksi halde su ile kurtlar elekten geçerek kaçabilirler. Uygun bir yol değildir.

C-)   Elde edilen kurtlu çamur susuz olarak ılık (alttan çok hafif ısıtılarak veya sıcak suya tepsi konularak) bir tepsiye konulur. Isının etkisi ile kurtlar süratle çamurun üst kısmına gelir ve bir topak teşkil ederler. Buradan toplu halde alınabilirler.

D-)   Kurtlu çamur bir kovaya konur. Çamurun üst hizasına kadar az su konulur ise bir süre sonra kurtlar topak halde üste yakın toplanırlar.

          Elde edilen kurtları uzun müddet yaşatmak mümkündür. Az bir şekilde açılacak bir çeşme altına tepsi içinde konulur ise canlılıklarını uzun bir süre muhafaza ederler. Bu süre içinde ayrıca kurtların sindirim organı da boşalır ve balıklar için zararlı olabilecek maddelerde dışarı atılmış olur. Topak her gün ters yüz edilir ise alt kısmında ölmüş olanlar ayıklanmış olur. Eğer akan bir çeşme altına kurtları koyma imkanı yok ise içinde çok az su bulunan bir kapta da tutulabilirler. Bu tepsideki kurtlarda günde iki kez yıkanır ve ölenler su tazyiki ile ayıklana bilinir. Tepsiye uygulanan tazyikli su neticesinde canlı olanlar hemen dip kısma çöker, ölü olanlar ise su ile akar gider. Bu yöntem ile ancak az miktarda kurt bulundurula bilinir. Fazla miktarda iseler akan su verilmez ise kısa sürede ölürler.

Dikkat!!!   Her türlü tubifex genellikle kirli sulardan elde edildiğinden zararlı mikrop ve bakteri taşımaları çok mümkündür. Bu nedenle temiz su altında uzun süre tutulduktan sonra kullanılması en uygun yoldur.Eğer canlı vermek istiyorsanız, tabii ki  bu tamamen sizin tercihinize kalmış bir seçimdir; fakat vermeden 1-3 saniye kadar sıcak sudan geçirerek belli bir miktar bakteri ve mikrop öldürebilirsiniz veya vermeden belli bir süre önce bakteriyel ilaçlarla ilaçlayarak balıklarınıza verebilirsiniz. Bu seçimler tamamen size ait olup riskini ve sevincini de tamamen siz yaşacaksınız.

 Kuru Yemler:  Tetra, Sera,Dupla, JBL, Azoo, Otto, Astra,Tropical, Wardley, O.S.I.,Tetra, Sera

Pul yemler :  Sera Vipan, Sera San, Sera Premium Flocken, Sera GVG-mix, Sera Marin, Sera Flora

Tablet yemler :· Sera O-nip FD-mix,Sera Plankton Tabs,Sera Viformo Tabletten,Sera Spirulina Tabs

Granül Yemler :Sera Cichliden Sticks,Sera Granumix Vital,Sera Premium Diskus Granulat,Sera Granumarin,Sera Granuar,Sera Microgran,Sera Granumeat (GranuRed),Sera Granugreen

Goldfish ve Koi yemleri :Sera Goldy,Sera Goldy Color,Sera Goldy Royal

Menü yemler :Sera Flocken-Menü,Sera Granulat-Menü,Sera GVG-Menü

FD yemler :Sera FD Mückenlarven,Sera FD Mixpur,Sera FD Cyclops,Sera FD Tubifex,Sera FD Daphnien,Sera FD Artemia Shrimps,Sera FD Krill

Yavru yemleri :Sera Micron,Sera Mikropan.

40'dan fazla ham maddeden üretilmiş dengeli, standartlara uygun pul yem. Tüm süs balıklarının günlük beslenmesine uygun. İçindeki protein, yağ ve vitaminler gibi bileşenler, yemin en kolay şekilde sindirilmesi yönünde özenle seçilmiştir. Vipan ile düzenli beslenme, balığınızın hızlı ve sağlıklı gelişimini garanti eder.        

    ProteinYağLif (Fiber)KalsiyumFosforVit. AVit. B1Vit. B2Stabil Vit. CVit. D3Vit. E   47,9 %6,0 %3,6 %1,7 %0,9 %30000 I.E.30 mg90 mg550 mg1500 I.E.60 mg

    Tüm renkli süs balıkları için. Balık, tahıl unu, yosun ve birçok değişik ham maddeden üretilmiş. Dengeli karışım, yüksek protein ve vitamin miktarı, balıkların sağlıklı gelişmelerini, üreme veriminde artış ve canlılık sağlar.    

    ProteinYağLif (Fiber)KalsiyumFosforVit. AVit. B1Vit. B2Stabil Vit. CVit. D3Vit. E   47,9 %6,5 %3,7 %2,9 %1,0 %36000 I.E.40 mg90 mg550 mg2000 I.E.120 mg

    Discus ve diğer benzer balıklara Spirulina içeren vitaminli ve yüksek proteinli yem. Özel üretim yöntemi sayesinde, sindirimi çok kolaydır. Balıkların doğal renklerini ortaya çıkarmalarına yardımcı olur.     

    ProteinYağLif (Fiber)KalsiyumFosforVit. AVit. B1Vit. B2Stabil Vit. CVit. D3Vitamin E        49,0 %6,5 %3,7 %2,6 %0,9 %36000 I.E.40 mg90 mg550 mg2000 I.E.120 m

    Kuru canlı yem karışımından oluşan özel bir pul yem. Deniz yosunu, plankton, sivrisinek larvası, su piresi ve artemia karideslerinin vakum ve dondurma içeren özel yöntemle hazırlanır. Balıklarınız için steril ve hiçbir hastalık içermeyen kuru canlı yem. Haftada en az 1 kez verilmesi önerilir. Karma akvaryumlar ve deniz akvaryumları için de uygun.         

    ProteinYağLif (Fiber)KalsiyumFosforVit. AVit. B1Vit. B2Stabil Vit. CVit. D3Vitamin E        47,2 %6,8 %3,8 %3,4 %0,9 %36000 I.E.40 mg90 mg550 mg2000 I.E.120 mg

    Tüm deniz balıkları için özenle hazırlanmış pul yem. Bu balıklar tatlısu balıklarından daha yüksek mineral'a ihtiyaç duyar. Deniz yosunu, plankton, FD sivrisinek larvası, su piresi ve artemia karideslerine gerekli mineraller eklenerek hazırlanmıştır, böylece hastalıklara karşı daha fazla direnç sağlar. Sadece az sayıda balık bulunduran deniz akvaryumları için, daha küçük ambalajlara sahip olduğu için GVG-mix tavsiye edilir.           

    ProteinYağLif(Fiber)KalsiyumFosforVit. AVit. B1Vit. B2Stabil Vit. CVit. D3Vit. E   47,2 %6,8 %3,8 %3,4 %0,9 %36000 I.E.40 mg90 mg550 mg2000 I.E.120 mg

    Yosun ve bitkilerden oluşan vitaminli pul yem. Canlıdoğuranlar, Vatoz(Pleco), Malawi ve Tanganyika cichlid'leri ve yosun ağırlıklı diyet gerektiren diğer balıklar için uygun. Sera Spirulina Tablette ile birlikte kullanılması tavsiye edilir. Balığın direnç ve dayanıklılığını arttırır.     

    ProteinYağLif(Fiber)KalsiyumFosforVit. AVit. B1Vit. B2Stabil Vit. CVit. D3Vitamin E        46,2 %5,2 %2,9 %1,9 %1,1 %36000 I.E.40 mg90 mg550 mg2000 I.E.120 mg

  TABLET YEMLER

    Seçici süs balıkları için hazırlanmış, 50% kaliteli pul yem ve 50% vakumlanmış canlı yem'den hazırlanır. Protein bakımından zengin yem parçacıkları, disk şeklinde sıkıştırılır. Utangaç balıkları bile kendine çekmeyi başarır.  

    ProteinYağLif(Fiber)KalsiyumFosforVit. AVit. B1Vit. B2Stabil Vit. CVit. D3Vitamin E        49,8 %5,4 %5,8 %2,4 %1,6 %30000 I.E.30 mg90 mg550 mg1500 I.E.60 mg

    Tatlısu akvaryumları için ideal bir mikro-yem kaynağı. Küçük balıklar ve diğer tatlısu canlıları için, çok yüksek konsantrasyonda doğal plankton ve Spirulina içeriyor. Bitkisel proteini yüksek olduğundan, besleyici ve aynı zamanda bitkisel yem gerektiren balıklar için ek yem olarak kullanılması önerilir.  

    ProteinYağLif(Fiber)KalsiyumFosforVit. AVit. B1Vit. B2Stabil Vit. CVit. D3Vitamin E        50,5 %5,5 %6,9 %1,2 %0,9 %30000 I.E.30 mg90 mg550 mg1500 I.E.60 mg

  SERA VİFORMA

    Sera Vipan ve Sera Flora karışımından hazırlanmış bitki ağırlıklı tablet yem. Barb ve dişli sazan türleri için kullanılabilir.     

    ProteinYağLif (Fiber)KalsiyumFosforVit. AVit. B1Vit. B2Stabil Vit. CVit. D3Vitamin E        46,5 %5,9 %3,2 %1,9 %0,9 %30000 I.E.30 mg90 mg550 mg1500 I.E.60 mg

  SERA SPİRULİNA

     20% Spirulina yosunu içeren tablet yem. Bunun yanında Plankton, deniz yosunu, Ispanak ve baharat içeriyor. Dişli sazan türleri, Afrika cichlid'leri ve canlıdoğuranlar gibi balıklar için kullanılabilir. Özellikle Vatoz(Pleco) ve diğer yosun temizleyici balıklar için önerilir. Bol vitamin ve karoten gibi maddeler içerdiğinden, balıkların direnç ve renk parlaklığını arttırır.        

    ProteinYağLif(Fiber)KalsiyumFosforVit. AVit. B1Vit. B2Stabil Vit. CVit. D3Vitamin E        53,8 %5,5 %8,9 %1,2 %1,9 %30000 I.E.30 mg90 mg550 mg1500 I.E.60 mg

 SERA CİCHLİDEN

    Doğal olmayan madde içermeyen granül yem. Cichlid'lerin günlük beslenmesi için. Özel üretim prosedürü ile, küçük balıkların yemlenmesinde bile, dağılmaması ve suyu bulandırmamasını garanti eder.          

    ProteinYağLif (Fiber)KalsiyumFosforVit. AVit. B1Vit. B2Stabil Vit. CVit. D3Vitamin E        37,2 %4,3 %1,9 %1,9 %0,4 %30000 I.E.30 mg90 mg550 mg1500 I.E.60 mg

SERA GRANUMİKS VİTAL

    Tüm akvaryum balıkları için uygun granül yem. Sera Granumix vital suda hızlı yumuşayan ama kompakt şeklini uzun süre koruyup, dağılmayan bir yem. Suda yavaş dibe çöktüğü için, her derinlikteki balıkları yemleme imkanı verir. Hazmı kolay. İyi dengelenmiş içeriği ve taşıdığı değerli multivitamin kompleksi ile balıklar için sağlıklı ve besleyici bir yemdir.          

    ProteinYağLif (Fiber)KalsiyumFosforVit. AVit. B1Vit. B2Stabil Vit. CVit. D3Vitamin E        45,0 %4,5 %2,0 %1,2 %0,6 %30000 I.E.30 mg90 mg550 mg1500 I.E.60 mg

  SERA DİSCUS GRANULAT

    Sera'nın baş ürünlerinden biri. Discus için özel üretilmiş ve diğer benzer cichlid'ler için de kullanılabilen yüksek besin değerli bir yem. Vitamin ve protein bakımından zengin bu yemin düzenli kullanımı, özellikle genç discus'ların büyüme ve renklenmelerinde önemli röl oynar.          

    ProteinYağLif (Fiber)KalsiyumFosforVit. AVit. B1Vit. B2Stabil Vit. CVit. D3Vitamin E        48,0 %4,5 %1,9 %1,2 %

 SERA GRANUMARIN

     Deniz balıklarının günlük beslenmesi için bu balıkların özel ihtiyaçlarına göre hazırlanmıştır. Çünkü deniz balıkları, tatlısudakilerden daha fazla iyot ve diğer mineraller içeren yemlere gerek duyarlar. Çoğu deniz balığı, suda batan yemleri orta derinlikte, mercanlar arasında ararlar. Sera Granumarin onların beslenme alışkanlıklarına uygun üretilmiştir.     

    ProteinYağLif (Fiber)KalsiyumFosforVit. AVit. B1Vit. B2Stabil Vit. CVit. D3Vitamin E        47,0 %4,6 %1,9 %1,2 %0,6 %30000 I.E.30 mg90 mg550 mg1500 I.E.60 mg

SERA GRANUAR

    Arowana, Astronot(Oscar), büyük Cichlid türleri ve büyük Gourami türleri için uygun granül yem. Büyümeyi desteklemek için uygun amino-asitler eklenmiştir. İçerdiği doğal karoten, balıkların en güzel renklerini sergilemelerine yardımcı olur. Bunların yanında gerekli mineraller ve stabilize edilmiş C vitamini içerir.

SERA MİKROGRAN

    Küçük boy ve küçük ağız yapısına sahip balıklar için granül yem. Dengeli karışım ve multivitamin kompleks, Microgran'ı mükemmel bir temel besin kaynağı yapıyor.       

    ProteinYağLif (Fiber)KalsiyumFosforVit. AVit. B1Vit. B2Stabil Vit. CVit. D3Vitamin E        45,0 %4,5 %2,0 %1,2 %0,6 %30000 I.E.30 mg90 mg550 mg1500 I.E.60 mg

 YAVRU YEMLERİ

SERA MİKRON

    Yumurtadan çıkan yavruların, yeni doğmuş canlıdoğuran yavrusu boyu(6mm)na gelinceye kadar yararlanabilecekleri etkili ve hızlı büyümelerini sağlayan bir yem. Aynı zamanda genç tuzlu su balıkları ve artemia yetiştirmek için de kullanılabilir. Spirulina, Daphnia(su piresi), sert kabuklular(cyclops), Plankton ve deniz kabuğu(deniz tuzları ve mineralleri) içerir. Sera Fishtamin ile karıştırılıp, günde en az 5 kez genç balıklara verilmesini tavsiye ederiz.    

    ProteinYağLif (Fiber)KalsiyumFosforVit. AVit. B1Vit. B2Stabil Vit. CVit. D3Vit. E   52,1 %5,8 %9,6 %1,3 %1,4 %36000 I.E.40 mg90 mg550 mg2000 I.E.120 mg

SERA MİKROPAN

    Canlıdoğuranlar ve ağızda kuluçka yapan balıkların yavrularını büyütmek için ideal bir yavru yemi. Aynı zamanda genç yumurtlayan balıklar için de uygundur. Bol fiber içerdiğinden, barsak sindirimini ve aktivitesini düzenler. Yüksek kalsiyum oranı, iskelet yapısının hızlı gelişimini sağlar. Micropan+Fishtamin beslenme döneminden sonraki 1 hafta boyunca günde en az 1 kez verilmesini tavsiye ederiz.         

    ProteinYağLif (Fiber)KalsiyumFosforVit. AVit. B1Vit. B2Stabil Vit. CVit. D3Vit. E   46,5 %7,9 %3,2 %1,7 %0,6 %30000 I.E.30 mg90 mg550 mg1500 I.E.60 mg

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !